Od 1. 9. 2024 je omezeno poskytování státního humanitárního ubytování pro všechny osoby s udělenou dočasnou ochranu. Nově je státní humanitární ubytování poskytováno nejvýše na dobu 90 dní od udělení první dočasné ochrany. Změna se týká i zranitelných osob.

Držitelé dočasné ochrany ubytovaní ve státním humanitárním ubytování, kteří nyní řeší, jak si zajistit vlastní bydlení po 1. 9. 2024, mohou v několika krajích využít pomoc s přechodem do nájemního bydlení.

Tuto formu pomoci můžete využít pouze tehdy, pokud bydlíte v kraji, kde je poskytována. Asistenci vám v těchto krajích zajistí příslušné neziskové organizace.

Poskytnutí této formy pomoci není nárokové. Vaše možnosti s vámi proberou pracovníci příslušných neziskových organizací.

Pomoc je poskytována z Azylového, migračního a integračního fondu Evropské unie.

K čemu můžete tuto pomoc využít

  • Asistence s hledáním nájemního bydlení
  • Asistence při komunikaci s realitními kancelářemi a majiteli nemovitostí
  • Asistence s administrativními úkony
  • Pokrytí počátečních nákladů při přechodu do komerčního nájemního bydlení (kauce, poplatky, nájem apod.) ve formě jednorázového finančního příspěvku

Komu je pomoc určena

Především zranitelným osobám dlouhodobě pobývajícím na ubytovnách, kteří po 1. 9. 2024 již nemohou dále využívat státní humanitární ubytování.

O pomoc můžete požádat pokud:

Jste byli ubytováni v rámci státního humanitárního ubytování před 31. 12. 2023 a na ubytovně nadále setrváváte jako samoplátce na základě smlouvy o ubytování.

Jak o pomoc požádat

V krajích, kde je tato služba dostupná, kontaktujte příslušnou neziskovou organizaci. Ta vám poskytne všechny potřebné informace a další asistenci.

Nezisková organizace s vámi:

  • probere vaši situaci a možnosti při přechodu do komerčního ubytování,
  • zhodnotí možnost požádat o poskytnutí pomoci z tohoto programu,
  • pracovníci neziskové organizace vyhodnotí, zda vám mohou poskytnout pomoc a vyplní s vámi příslušnou žádost.

Co je potřeba k podání žádosti

  • Cestovní pas
  • Platný vízový štítek nebo PDF potvrzení o registraci k prodloužení dočasné ochrany

V případě, že si bydlení hradíte sami, také originál nebo úředně ověřenou kopii smlouvy o ubytování, kterou máte uzavřenou s ubytovnou, kde bydlíte.

Všechny potřebné informace vám poskytnou pracovníci neziskové organizace, která v kraji, kde bydlíte, tuto asistenci zajišťuje.

Jaké standardy musí splňovat nové bydlení, abyste měli nárok na pomoc z tohoto programu?

Jakékoli varianty nájemního bydlení, které splňují požadavky řádně zkolaudovaného bydlení, jsou akceptovány. Můžete se i nastěhovat k někomu (členu rodiny, známému apod.), kdo v takovém bydlení již žije. O pomoc lze žádat i v případě podnájmu, avšak pouze jedná-li se o družstevní byt se řádným souhlasem družstva.

Zda jsou splněny požadované standardy bydlení a zda vám bude poskytnuta pomoc z programu vyhodnotí příslušná nezisková organizace.

Mohu si sehnat nové bydlení na ubytovně nebo v podnájmu?

Ne, pomoc z tohoto programu je vázána na uzavření klasické nájemní smlouvy. Není tedy poskytována, pokud si seženete bydlení v ubytovně nebo podnájem. Pomoc je poskytována v případě podnájmu pouze v případě družstevních bytů a se řádným souhlasem družstva.

Mohu při žádosti o pomoc z programu zastupovat někoho, i když na mě se nárok na pomoc nevztahuje?

Ano, kontaktujte příslušnou neziskovou organizaci, která vám podá více informací. Obecně k zastupování dané osoby budete potřebovat plnou moc.

Jak mám postupovat, pokud si chci zajistit ubytování v jiném kraji, než ve kterém v současnosti bydlím?

Pokud v kraji, kde v současné době bydlíte, je tato služba dostupná, kontaktujte příslušnou neziskovou organizaci. Ta vám může poskytnout asistenci s hledáním ubytování i v jiném kraji České republiky.

Jsem příjemce humanitární dávky. Bude jednorázový finanční příspěvek započítáván do celkové výše příjmů, když budu o dávku žádat?

Ne, tento jednorázový příspěvek se do výše příjmů při rozhodování u poskytnutí humanitární dávky nezapočítává.

Mohu o jednorázový finanční příspěvek požádat zpětně?

Ne, osoby se zajištěným individuálním ubytováním si nemohou žádat zpětně o pomoc ani příspěvek.

Co mám dělat, pokud chci využít asistenci poskytovanou tímto programem, ale v kraji, kde bydlím, není nezisková organizace, která ji poskytuje?

V takovém případě není možné tento program využít. Můžete se ale obrátit na integrační centrum ve vašem kraji nebo jiné neziskové organizace, které vám mohou s hledáním komerčního nájemního bydlení také poradit. Nemůžete však požádat o poskytnutí jednorázového finančního příspěvku.

Kdy dostanu vyplacen finanční příspěvek a jak bude vysoký?

Jednorázový finanční příspěvek není nárokový. Posouzení, zda na něj máte nárok provádí odpovědná nezisková organizace, která v kraji, kde bydlíte, tuto službu zajišťuje.

Výše příspěvku se odvíjí od počtu členů domácnosti, kteří splňují požadavky pro jeho udělení.

Vyplacení příspěvku je následně vázáno na uzavření nájemní smlouvy v komerčním nájemním bydlení.

Plzeňský Kraj

Plzeň

Otevírací doba: ŮT: 9.30–15 hodin

Adresa:
Tech Tower – Koterovská 152
326 00, Plzeň

E-mail: beer@cmicee.cz

Telefon: +420 739 957 409

Olomoucký kraj

Otevírací doba: ŮT: 8.30 – 11.00 hodin

Adresa:
Vault 42 – Koželužská
779 00, Olomouc

E-mail: beer@cmicee.cz

Telefon: +420 607 010 101

 

Zlínský kraj

Otevírací doba: ŮT: 13.00 – 16.00 hodin

Adresa:
tř. Tomáše Bati 629
760 01, Zlín

E-mail: beer@cmicee.cz

Telefon: +420 607 010 101

V ostatních krajích České republiky tato asistence není poskytována. Sledujte tyto internetové stránky pro případ, že se situace změní.